Czym jest ekonomia i dlaczego ma tak duży wpływ na współczesny świat?
Świat kręci się wokół pieniądza. To on zmienił jego wygląd i jest źródłem i wielu przyjemności, i wielu problemów i tragedii. Dlatego tak ważne jest, by zrozumieć, na jakich warunkach został zbudowany i co dokładnie mówi poprzez związki finansowe. Tym właśnie zajmuje się ekonomia, dziś nauka, która ma wielki wpływ na naszą codzienność; na codzienność każdego z nas.
Co to jest ekonomia?
Ekonomia jest nauką, która zajmuje się opisem i analizą produkcji, dystrybucji i konsumpcji dóbr ekonomicznych (zwłaszcza towarów, usług i pieniędzy) oraz bada, w jaki sposób ograniczone zasoby są przydzielane na poszczególne alternatywne zastosowania. Zobacz też definicje ekonomii według wikipedii. Istnieją różne kierunki ekonomiczne (szkoły), które mogą korzystać z różnych definicji ekonomii. Ta nauka związana jest z innymi dziedzinami, takimi jak rachunkowość, matematyka, ekonometria, psychologia, socjologia, nauki polityczne, geografia ekonomiczna, ekologia i prawo. Jest więc bardzo szeroka i bada związki międzyludzkie na podstawie kryteriów finansowych.
Rodzaje nauki o ekonomii
Ekonomia jako nauka badająca pieniądz oraz jego wpływ na świat poprzez dobra ekonomiczne, ma kilka odmian. Jedną z nich jest ekonomia pozytywna. Jest obiektywną (neutralna pod względem wartości) analizą i opisem stanu i zachowania gospodarki realnej bez oceny jakościowej. Odpowiada na pytanie: jak to jest, że jest z jednostkami monetarnymi oraz innymi zależnościami.
Druga jest ekonomia normatywna, czyli już jakościowa ocena gospodarki, poszukiwanie idealnego stanu funkcjonującego systemu gospodarczego, ocena istniejących systemów. W tym aspekcie mamy humanistyczną część ekonomii – jest ona subiektywna i odzwierciedla moralne i społeczne korzenie społeczeństwa. Odpowiada na pytanie: jak powinno być?
Skala makro, skala mikro
Z punktu widzenia zachowań ekonomicznych i podejmowania decyzji przez jednostki, gospodarstwa domowe, firmy (firmy) lub państwo ekonomia dzieli się na mikroekonomię i makroekonomię. Dotyczą one zarówno dóbr ekonomicznych, jak i jednostek monetarnych i innych aspektów związanych z pieniądzem.
Mikroekonomia zajmuje się zachowaniami gospodarczymi poszczególnych podmiotów, czyli osób fizycznych, gospodarstw domowych, firm i państwa. W tym aspekcie bada ona na przykład względne ceny towarów i czynniki produkcji, wpływ podatków na działalność gospodarczą oraz wiele innych wskaźników.
Z kolei makroekonomia bada gospodarkę jako całość, wykorzystując tak zwane agregaty ekonomiczne. Bada poziom PKB, wzrost gospodarczy, poziom cen, stan jednostki monetarnej, inflację itp.
Czym jest mikroekonomia i na czym się skupia?
Klucz do rozumienia dzisiejszego świata
Dlatego, że ekonomia dysponuje możliwościami z obu stron nauki, czyli zajmuje się i humanistyką i naukami ścisłymi, może odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób jest to, co jest. Dotyczy to nie tylko pieniądza jako takiego, ale także wielu innych aspektów funkcjonowania jednostki w dzisiejszym świecie. To sprawia, że ekonomia jest nam coraz bardziej potrzebna. Bez niej trudno jest organizować świat XXI wieku.
A kiedy napiszecie o wpływie na przeszłość i historie