Dlaczego niska i stabilna inflacja jest ważna?
Niska inflacja sprzyja efektywnemu wykorzystaniu zasobów produkcyjnych. I odwrotnie, gdy inflacja jest wysoka, część czasu jednostek i część zasobów gospodarki jest inwestowana w poszukiwanie mechanizmów obrony przed inflacją. Tak więc, na przykład, gdy inflacja jest wysoka, firmy muszą przeznaczyć więcej zasobów na zarządzanie swoimi finansami, aby uniknąć strat finansowych. Jest to praca bezproduktywna, która nie generują bogactwa dla społeczeństwa.
Niska inflacja zmniejsza niepewność. Zauważono, że gospodarki o wysokiej inflacji cierpią również z powodu bardziej zmiennej inflacji. Niepewność może negatywnie wpłynąć na oczekiwany zwrot z inwestycji, a tym samym na długoterminowy wzrost. Wyższa niepewność implikuje również niepewność w cenach, przez co ceny tracą swoją zawartość informacyjną o przyszłych cenach, a marże rosną. Wszystko to wpływa na efektywną alokację zasobów i ogranicza wzrost gospodarczy.
Jaki wpływa ma inflacja na funkcjonowanie biznesu i sprzedaż produktów? Sprawdź w tym tekście.
Niska inflacja zachęca do inwestycji. Najważniejsze decyzje ekonomiczne podejmowane przez jednostki i firmy to zazwyczaj decyzje długofalowe: decyzje o budowie fabryki, założeniu firmy, zdobyciu wykształcenia, kupnie domu. Decyzje te zależą w dużej mierze od stopnia niepewności co do przyszłości. Niska i stabilna inflacja jest wskaźnikiem stabilności makroekonomicznej, który pomaga osobom prywatnym i przedsiębiorstwom podejmować pewne decyzje inwestycyjne.
Niska inflacja zapobiega niesprawiedliwej redystrybucji dochodów i bogactwa, zwłaszcza w stosunku do najuboższych. Osoby mniej zarabiające i emeryci mają mniej mechanizmów chroniących przed inflacją ich dochodów. Co więcej, im niższe dochody ludzi, tym mniejsze prawdopodobieństwo posiadania przez nich mechanizmów obronnych przed inflacją, takich jak oszczędności czy nieruchomości. Z tego powodu rosnąca inflacja oznacza redystrybucję dochodów na niekorzyść biedniejszej ludności.