Czym jest mikroekonomia i na czym się skupia?
Ekonomia jako nauka powstawała na przełomie XVIII i XIX wieku. Bardzo szybko wyodrębniono w niej dwa podstawowe rodzaje działań, którymi trzeba się zająć, które trzeba opisać. Mowa o makroekonomii, czyli czymś szerszym, bardziej ogólnym i w większej skali porównawczej, oraz mikroekonomię i właśnie nią się dziś zajmiemy. Czym jest, jak działa, co zawiera w sobie i dlaczego jest istotna?
Czym jest ekonomia i dlaczego ma tak duży wpływ na współczesny świat?
Prosta definicja mikroekonomii
Mikroekonomia to dziedzina teorii ekonomii, która zajmuje się badaniem procesu decyzyjnego poszczególnych podmiotów rynkowych, czyli zarówno osób fizycznych czy gospodarstw domowych, jak i firm oraz państwa. Podobną definicje znajdziesz na wikipedii. Mikroekonomia zajmuje się popytem i podażą w ich indywidualnych i konkretnych formach, co wyróżnia ją od makroekonomii, która zajmuje się całościową podażą i całościowym popytem, a więc głównie rynkami, przedstawiając podejście holistyczne. Makroekonomia przedstawia podejście szczegółowe i detalistyczne.
Cele i przedmiot badania mikroekonomii
Mikroekonomia zajmuje się trzema głównymi celami i ich działaniami. To w pierwszej kolejności osoby fizyczne lub gospodarstwa domowe, które potrzebują wytworzonego produktu gospodarki dostępnego na rynku towarów i oferują usługi wpływające na czynniki produkcji (praca i kapitał). Analizą indywidualnych zachowań zajmuje się teoria konsumentów.
Z drugiej strony, działając przeciwnie, w oparciu o popyt wytwarzany przez osoby fizyczne, działają firmy, które oferują produkt, dla którego produkcji wymagają usług związanych z czynnikami produkcji, które oferują osoby fizyczne. Na koniec jest także państwo, które tworzy standardy funkcjonowania systemu gospodarczego. W związku z tym jednym z celów mikroekonomii jest analiza mechanizmu rynkowego, który łączy ceny względne między produktami i usługami, a także opisuje sposób dystrybucji ograniczonych zasobów między odmienne potrzeby. Mikroekonomia pokazuje warunki, w których działa wolny rynek i wskazuje jednostkowe spowolnienia w ujęciu szczegółowym.
Badania w mikroekonomii
Mikroekonomia jest dziedziną wiedzy, która skupia się na kilku najważniejszych obszarach, by móc wykonać analizę zależności w strukturach rynkowych. To między innymi popyt, podaż i równowaga, elastyczność rynku, wymagania konsumentów, kwestie związane z produkcją oraz strukturą rynku i kosztami z nim związanymi. W ten sposób mikroekonomia bada zagadnienia i stawia tezy mogące pozwolić na łatwiejszą analizę rynku w skali mikro i podjęcie odpowiednich działań, które nie skupiają się na holistycznych wynikach, ale na zastosowaniu danego rozwiązania w praktyce, w jednostkowej sytuacji.
Dlaczego mikroekonomia jest ważna?
Mikroekonomia pozwala na analizę działania państwa, które jest widziane nie jako wielka, jednolita struktura, ale jako sieć powiązań między organizacjami i związkami, które tworzą się w obrębie wszystkich uczestników danego rynku. Zajmuje się jednym przypadkiem, zamiast opisywać świat w sposób ogólny i na poziomie całej gospodarki. Taki wycinek także jest potrzebny do odpowiedniego zarządzania polityką gospodarczą.
Super artykuł. Czekam na arta o makroekonomii