Obligacje – czy warto w nie inwestować?
Obligacje są bezpieczną inwestycją w porównaniu z akcjami, ponieważ nie podlegają codziennym wahaniom, jak akcje; jednak bezpieczeństwo to odbywa się kosztem niższego zwrotu i większego poziomu tolerancji ryzyka w porównaniu z akcjami. Mimo to wiele osób woli inwestować swoje pieniądze w obligacje niż w akcje, ponieważ oferują one lepsze zwroty — zazwyczaj wyższe stopy procentowe na jednostkę ryzyka — i niższą zmienność w porównaniu z inwestowaniem w akcje.
Co musisz wiedzieć, zanim zainwestujesz w obligacje?
Jeśli chodzi o ryzyko inwestycyjne, istnieje kilka niebezpieczeństw związanych z inwestowaniem w obligacje. Dlatego jeśli uważasz, że to nie dla Ciebie, to wejdź na stronę www.artandprestige.pl i tam poznaj inne sposoby inwestowania. Po pierwsze, ponieważ w kupno i sprzedaż tych instrumentów nie są zaangażowane żadne akcje, nie ma codziennych spekulacji, jak w przypadku akcji. Oznacza to, że handel tymi instrumentami odbywa się rzadziej i ma mniejszą zmienność niż handel akcjami.
Obligacje można podzielić na kategorie na podstawie ich stóp procentowych: obligacje zerokuponowe nie przynoszą odsetek na początku; obligacje zabezpieczone przed inflacją oferują niższe oprocentowanie, ale chronią inwestorów przed wzrostem cen; a obligacje z aprecjacją kapitału mogą zwiększać lub zmniejszać wartość w zależności od warunków rynkowych.
Inny sposób kategoryzacji obligacji opiera się na ich ratingu kredytowym: obligacje rządowe mają wyższy poziom ratingu kredytowego niż obligacje korporacyjne ze względu na wyższe ryzyko, jakie podejmują rządy przy ich emisji; Obligacje korporacyjne o ratingu spekulacyjnym mają niższe ratingi niż obligacje rządowe, ponieważ firmom o słabszych finansach łatwiej jest nie wywiązać się ze swoich IOU.
Jak inwestować w obligacje bez ryzyka?
Obligacje to instrumenty dłużne, które inwestorzy kupują i przechowują przez określony czas. Jak sama nazwa wskazuje, obligacje są wykorzystywane przede wszystkim przez przedsiębiorstwa i rządy do finansowania projektów lub spłaty istniejącego zadłużenia.