Podsumowanie projektu „Ożywiamy śląskie tradycje”

Babcie szyły stroje śląskie dla wnucząt, seniorzy wspominali swoją młodość i młodość swych rodziców cyfrowo odnawiają stare fotografie. W piątek 26 czerwca podsumowaliśmy wyjątkowy rok działalności Stowarzyszenia Pro Ethica. Był pokaz mody śląskiej, występy i wystawa fotografii.

 Dziękujemy Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwu Inicjatyw Twórczych "ę", które w ramach programu "Seniorzy w Akcji" wsparli ten wyjątkowy projekt.

logo e malelogo_swa_300dpi_cmyklogo_PAFW_kolorowe

Uroczyste zakończenie sezonu w Centrum Pomocy i Aktywności Osób Starszych

Moda (ta śląska…), fotografia (ta stara..) śpiew, kwiaty i nie tylko..

Zakończenie roku w CIS PIĄTEK 16:00

Serdecznie zapraszamy na uroczyste zakończenie roku w Centrum Pomocy i Aktywności Osób Starszych w najbliższy piątek o 16:00. Będzie moda (ta śląska…), fotografia (ta stara..) śpiew, kwiaty, ciasta i kanapeczki – czyli najlepsze rezultaty naszych rocznych zajęć. 


Zapraszamy wszystkich, którzy są z nami związani, tych, którzy chcą zobaczyć nasze urocze dzieciaki w strojach swoich babć i tych, którzy chcieliby na emeryturze być aktywni i szczęśliwi. Na tym zakończeniu będzie można zapisać się na zajęcia w sezonie jesiennym.

cialo3

Boże Ciało – fotorelacja

Zdjęcia Sergeya Lapshina z dzisiejszej procesji Bożego Ciała – czyli krótka fotorelacja jak Rosjanin widzi procesję Bożego Ciała po chopsku… Projekt jest finansowany w ramach programu "Seniorzy w akcji" realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę".

logo_swa_300dpi_cmyk

Przedpremierowy pokaz strojów śląskich na Ficynusie

W piątek 29.05.2015 nasze dzieciaki miały pierwszy wspólny pokaz. Kosztowało nas to mnóstwo energii, zmęczenia i wzruszeń. 

Wielkie podziękowania dla Boga, który nas do tego momentu doprowadził, cześć pragnę oddać mojej prababci i babci, które przez lata „obleczone po chopsku” dumnie spoglądały na nas z fotografii na „byfiju” i stały się inspiracją dla tego projektu. 

Mojej mamie – Helenie Wichary, która od lat marzyła by w naszej rodzinie kontynuować zwyczaj fotografowania się w strojach śląskich i włożyła mnóstwo pracy, by to marzenie zrealizować – i to z właściwym dla siebie kunsztem!
Fundatorowi – Towarzystwu Iinicjatyw Twórczych „ę”, które w ramach Programu Seniorzy w Akcji Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności dofinansowało to przedsięwzięcie. Bóg jeden wie z jakim uporem i jak długo szukaliśmy kogoś, kto uwierzy w ten projekt i pomoże nam urealnić nasze marzenia!
Dziękuję wszystkim Paniom, które wiele miesięcy pracowały nad tymi strojami – szyły, malowały fartuchy i wykonywały wianki i korale. Szczególnie Magdzie Koszębar Cogiel, która zarwała niejedną majową noc, by fartuchy i wstążki uzyskały należną im świetność.
Dziękuje wszystkim, którzy wspierali nas swoją energią i mądrą radą w pokonywaniu trudności projektowych i doprowadzili nas do tego momentu.
Wreszcie wielkie podziękowania dla naszych dzieciaków – wspaniałej 14-stki, która z naturalnym wdziękiem i radością sprawia, że stroje naszych babć znów ożywają! 
Wszystkich, którzy chcą z nami dzielić naszą dumę ze śląskich korzeni zapraszamy na procesję Bożego Ciała do Starej Bykowiny, 13 czerwca będziemy na industriadzie na Ficynusie, a 26 czerwca podsumowujemy projekt w Centrum Inicjatyw Społecznych „Stara Bykowina”.

logo_swa_300dpi_cmyk

Ostatnie przymiarki

Gorąca atmosfera ostatnich przymiarek i poprawek z warsztatów krawieckich. Wielkie wyjście w strojach wzorowanych na tych ze starych fotografii naszych babć już wkrótce.  Zapraszamy na procesję Bożego Ciała do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa  w Rudzie Śląskiej Starej Bykowinie – 4 czerwca po mszy świętej o 8:30.

logo_swa_300dpi_cmyk

Rączka gotuje

Stroje, które babcie szyją dla wnucząt na wykończeniu. A wczoraj przy ostatnich warsztatach krawieckich spotkała nas niespodzianka. Zaproszono nas na plan zdjęciowy programu 
Rączka Gotuje http://katowice.tvp.pl/17670544/raczka-gotuje

logo_swa_300dpi_cmyk

 

Fartuchy w kwiaty

Stroje na wykończeniu i cudeńka fartuszki. Blisko rok zmagań i stroje wzorowane na tych noszonych przez nasze babki i prababki wkrótce ożyją na naszych dzieciach!

logo_swa_300dpi_cmyk

 

Zajęcia z obróbki cyfrowej fotografii

Już druga grupa uczestników zgłębia tajniki obróbki cyfrowej zdjęć. Uczymy się skanować, kadrować, retuszować stare fotografie. Wyniki naszych starań będziecie mogli zobaczyć 26 czerwca podczas finału projektu "Ożywaimy śląskie tradycje" w CIS Stara Bykowina MBP.

logo_swa_300dpi_cmyk

Kolorowe galandy

Stroje na wykończeniu – choć te drobiazgi wykończeniowe wymagają wiele pracy J Oto zdjęcia z wczorajszych międzypokoleniowych warsztatów robienia galandów. Ale było kolorowo.

Oto kalendarz wydarzeń, ma których będzie można zobaczyć nasze stroje na uroczych małych modelkach:

– 29 maja w ramach Twórczych Piątków na Ficynusie

– 1 lub 2 czerwca też na Ficynusie mamy być tłem programu „Rączka Gotuje”

– 4 czerwca dzieci w strojach wychodzą na procesję Bożego Ciała na Starej Bykowinie

– 13 czerwca – w ramach organizowanej na Ficynusie Industriady  

– 26 czerwca podczas finału projektu „Ożywiamy śląskie tradycje” – wtedy będzie też wystawa odnawianych i wykonywanych podczas projektu fotografii

Małe modelki już uczą się chodzić.

 

logo_swa_300dpi_cmyk